wtorek, 8 grudnia 2009

The Beginning

Witam! Od kilku lat zajmuję się rekonstrukcją kultury materialnej Średniowiecza. Moje zainteresowania szybko powędrowały w kierunku historii ubiorów i dodatków do nich. Poszukiwania rzetelnej wiedzy o tym "jak to naprawdę wyglądało", były przyczyną do podjęcia decyzji o samodzielnym wykonywaniu róznych elementów stroju. Zapoznanie się z ogromną ilością źródeł ikonograficznych, archeologicznych, muzealnych oraz fachową literaturą kostiumologiczną zaowocowało tym, że od 2004 roku zajmuję się profesjonalnie rekonstrukcją odzieży i akcesoriów do niej.

Do działania zainspirowały mnie przede wszystkim zachowane do naszych czasów sakiweki - małe, często bajecznie zdobione arcydzieła, wytwory rąk ludzi żyjących V-VII wieków temu. Na blogu tym przedstawiam mój dorobek "spod igły". Specjalizuję się w haftowaniu - wykonuję sakiewki haftowane, poduszki oraz hafty ozdobne na wszelkich elementach storoju. Szyję nakrycia głowy, banderie rodowe oraz mniejsze elementy strojów. Pracuję w oparciu o potwierdzone historycznie techniki i wzory, wykorzystuje wyłącznie naturalne tkaniny i nici.

Moja pasja i dbałość o detale są gwarancją pełnej i prawidłowej rekonstrukcji wytworów sprzed setek lat. Pracując nad danym "projektem" staram się, by dawał on poczucie "komfortu historycznego", a także dostarczał bogatych wrażeń esterycznych.

Marta

1 komentarz:

  1. Brawo Siostrzyczko:) Gratuluje uruchomienia stronki. Będę Cię swobodnie inwigilował.
    :)
    pozdrawiam Bartosz

    OdpowiedzUsuń